Haz 02

mayor-and-mr-wang-2-1024x682

merdiven-1024x683

Emirgan Beyaz Köşkte Başkan Kadir Topbaş’ın ev sahipliğinde düzenlenen kahvaltıya, Çin Halk Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosu GU Jinqqi, 17 farklı şirketten 18 Çinli işadamı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratları katıldı.

-Çin Kendi Markalarını Yapıyor-
Programda konuşan Başkan Kadir Topbaş, Nisan ayı içerisinde Çin’e yaptığı seyahat hakkında bankacılık, inşaat, enerji denizcilik, havacılık endüstrisi, imalat ve telekomünikasyon sektöründen temsilcilere bilgi verdi. Çin’de üst protokolle karşılandığını ve gördüğü misafirperverlik karşısında mutlu olduğunu kaydeden Başkan Topbaş, “Biz yerel yöneticiler olarak ilişkilerimizi daha da geliştirirsek ülkeler arasındaki ilişkiler daha da geliştirir. Kendi gözlemim olarak belirteyim ki, Çin Halk Cumhuriyeti ciddi bir gelişime ve ilerlemeye imza atıyor. Son dönemlerde ise taklitten ziyade kendi markalarını oluşturmaya çalışıyorlar. Eminim ki çok yakın gelecekte kendi markalarıyla dünya piyasasında yer alacaktır” diye konuştu.

-Çin’le Aramızdaki Ekonomik İlişkiler-
Türkiye ile Çin arasındaki ticari ve turizm ilişkilerinden de bahseden Başkan Topbaş misafirleriyle şu bilgileri paylaştı: “Türkiye’de 360 civarında Çinli firma var. İthalat – İhracat dengesinde Türkiye çok daha fazla Çin’den ithalat yapıyor. Bu oranın ancak yüzde 10’u kadar ihracatımız var Çin’e. 30 milyar dolar la 3 milyar dolar farklılık var ithalat ile İhracat arasında. Türk işadamlarının Çin’de yaptığı yatırımlar 150 milyon dolar civarında iken, Çin işadamlarının Türkiye’de yaptıkları yatırımlar ise 100 milyon dolar civarında. Bunlarda tam doğrudan yatırım değil. İşadamlarımızın arasındaki ilişkileri geliştirirsek bu rakamların artacağını düşünüyorum.”

-İstanbul Bir Ülke Özelliğinde-
Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını ve her alanda iyi bir ilişki kurduklarını ifade eden Başkan Topbaş, 2012 ile 2013 yıllarında karşılıklı olarak iki ülke arasında Çin Yılı ve Türk Yılı ilan edildiğini hatırlattı. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “2015 yılından itibaren de Çin’den Türkiye’ye 60 bin civarında turist geldi. Türkiye’den de Çin’e 90 bin civarında turist gitti. Sizler de İstanbul’da yaşadığınız için görüyorsunuz, İstanbul Türkiye’nin iktisadi başkenti. İstanbul lokasyon olarak da dünyanın merkezi olabilme özelliğine sahip. Türkiye ekonomisinin 100’de 43 İstanbul’dan dönüyor. 49 bankanın da merkezi İstanbul’da.795 bin şirketin de merkezi İstanbul ‘da. İstanbul’da mesai saatleri içerisinde diğer dünya ülkelerindeki borsaları da canlı olarak takip edebiliyorsunuz. 4 saatlik mesafede dünyanın 60 ülkesine seyahat edebiliyorsunuz. İstanbul dünyanın 124 ülkesinden büyük. Ekonomi olarak da dünyanın 117 ülkesinden daha büyük. Bu yönleri itibariyle İstanbul başlı başına bir ülke özelliği göstermekte.”

-Dünyada Yankı Uyandıran Projeler-
Türkiye’nin büyüyen ve güçlenen ekonomisiyle dünyanın da büyük ilgisini çeken yatırımlara imza attığını dile getiren Başkan Topbaş, 3.köprü, 3.havalimanı ive kanal İstanbul ile ilgili olarak şunları kaydetti: “Biz büyük yatırımlar yapıyoruz. Bunlardan biri de Ağustos’ta inşaatı bitecek olan 3.köprü. Diğeri ise 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak olan 3.havalimanımız. Bu havalimanımızı da 2018 – 2020 yılları arasında hizmete almayı planlıyoruz. Kanal İstanbul’da da çalışmalarımız devam ediyor. Proje ihale aşamasına geldi. Çevre yapılanmalarıyla birlikte yüz milyar dolarlık bir yatırım.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yaptıkları projelerden bahseden Başkan Topbaş, “Siz Çinli işadamlarını da devletimizin ve bizim yaptığımız projelerde görmek isteriz” dedi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Üsküdar – Kabataş arasında yürüme tünelleri yapacağız. Bu projemizin de ihalesini hazırlıyoruz. İnsanlar yüzeye çıkmadan istasyonlar arası yürüyebilecekler. Bisikletle de geçebilecekler. Unkapanı Köprüsü’nü de yer altına alıyoruz. İBB olarak metrolar başta olmak üzere çok ciddi yatırımlarımız var. Bu yıl yine bin adet vagon alacağız. 120 km devam eden metro inşaatımız var. Ben inanıyorum ki devletimizin ve bizim bu projelerimizde Çinli firmaları da görmek isteriz.”

Programda konuşan Çin Halk Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosu GU Jinqqi’de Başkan Topbaş’a ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sayın başkanın böylesine önemli bir kentte nasıl gururlu bir iş yaptığını ve nasıl çalışkan biri olduğunu görüyoruz. Benim eski tanıdığım bir belediye başkanı şimdi Cumhurbaşkanı oldu. Şimdi yanımda oturan Sayın Başkan da 15 milyonluk bir kenti yönetiyor. Biz İstanbul’a ilk geldiğimiz yıllarda trafik ve ulaşımda zorluk çektik. Ama şu an geldiğimiz nokta itibariyle İstanbul her alanda olduğu gibi ulaşımda da çok ciddi mesafeler aldı. Ve ben inanıyorum ki devam eden yatırımlarla her şey çok daha güzel olacak.”

Başkan Topbaş’ın konuşmasının ardından Çinli işadamları ayrı ayrı söz olarak Türkiye’de ve İstanbul’da gerçekleştirdikleri projeler hakkında Başkan Topbaş’a bilgi verdi.

Kaynak : http://www.ibb.istanbul/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=23197#.V1HXcvmLS01